Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam52
Toplam Ziyaret392206
Köşektaş Albümü

İnternet'te sayfa açtık
Eşi, dostu kıskandırdık
Cülü karı, miççik Haçça
Manileri şahlandırdık.

 Dört bir yana haber saldık
Boşla çuval dolmaz dedik
Kâzım hoca, Celal hoca
Köşektaş'ı taçlandırdık.


Bilgisunum sayfamız kosektas.net, bu ayın sonunda on birinci yılını dolduracak!

Köşektaş ve insanını İnternet'te manşetleştirmek adına üstlenmiş olduğumuz bir yükümlülüğü yerine getirirken bize destek sağlamış bilgi ve beceri sahibi köylülerimizin varlığını büyük ölçüde önemsiyor, onlara yürekten teşekkür ediyoruz!

kosektas.net, Köşektaş Köyü Bilgisunum Sayfası

 


Musa Kâzım Yalım (Kâzım Hoca) - Hasaoğlan Köy Enstitüsü Mezunu, Emekli Öğretmen. Halen Ankara’da yaşıyor. Güzel sanatların hemen hemen her dalıyla ilgileniyor; kitap yazıyor, resim çiziyor, ud çalıyor, Cumhuriyet ve Radikal Gazeteleri’ nde misafir yazarlık yapıyor.
               


    ♣ Resimleri

 

 Portre - Musa Kâzım Yalım, Musa Kâzım Yalım tarafından Çizilmiş Bir Atatürk Portresi

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Örentarla'dan Köşektaş'ın Sol Köşesine Hayali Bakış, 1955

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Büngülgöz'den Sivri'ye Hayali Bakış, 70'li Yıllar

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Natürmort


 
 
 0 Yorum - Yorum Yaz
Köşektaş Hikayeleri

Hoşsohbet oluşu, gerektiğinde lafı gediğine koyuşu, nüktedanlığı ve sözleriyle hâlâ aramızda yaşayan Selim Şahman'ı saygıyla anıyor; ondan dinlediği bu tadımlığı yazıya yansıtıp bizie ulaştırdığı için Celal hocamıza çok teşekkür ediyoruz! kosektas.net

Çat Köyünün Bekçisi

Ulaşımın at, eşek ya da develerle yapıldığı yıllarda Gülşehir’den Aksaray, Konya yönüne Çat, Dobada (Acıgöl), Alayhan, Tepesidelikhan, Ağzıkarahan köylerinden gitmek en kestirme yolmuş. 

O yıllarda devecilik yapan Koca İdiriz (İdris)’le arkadaşları yolları üzerindeki bağa ve bahçelere az da olsa zarar verirlermiş. Günler, haftalar, hatta aylarca develerle oradan oraya yük taşıyan bu insanlar yiyeceklerini hep parayla alsalar kazançları yetmez.

Çat köyünün bekçisi yaman birisiymiş, deveciler geçerken daha dikkatli davranırmış. Köy sınırlarından çıkasıya değin arkalarından ayrılmadığı için, Koca İdris ile arkadaşları, bağ ve bahçelerden yiyecek bir şey alamazlarmış. Aldıklarında da bekçinin duyulmadık küfürlerine maruz kalırlarmış.

Yine böyle bir dönüş sırasında, bekçi devecilerin önüne geçmiş, bağırıp onları küfürleriyle korkutmaya çalışıyor, yoldan geçirtmeyeceğini, başka yoldan gitmelerini istiyormuş. Deveciler daha fazla dayanamamışlar. Bekçiyi tutup devenin birinin üstüne zorla bağlamışlar. Bekçi, geçilen köylerde “Ben Çat’ın bekçisiyim. Beni bağladılar, zorla götürüyorlar, imdat, kurtarın!” diye bağırırmış.

Koca İdris, merak eden köylülere; “Siz ona aldırmayın, kardeşimizdir. Aklını bozdu da, kendini Çat’ın bekçisi sanıyor.” dermiş.

Bekçiyi  Köşektaş’a değin getirip ertesi gün geri göndermişler.

Selim Şahman’dan derlenmiştir.

Celalettin ÖLGÜN

Bilgi: İlk kez 4 Haziran 2004 tarihinde yayınlanmış bir öyküdür.

kosektas.net