• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam72
Toplam Ziyaret462890
Kitap Tanıtım Köşesi


Gece Yarısı Şarkıları
Ahmet ALTAN

Vakit geceyarısını epey geçiyor, uzak pencerelerdeki bütün ışıklar teker teker sönmüş, tek tük köpek havlamaları... Bir yerlerde çocukları öldürüyorlardı Ölmeden önce o çocuklar nasıl da son kez kederle bakarlar dünyaya.

Barıştan, dostluktan, iyilikten yana olanlardan değilim, vahşetse vahşet, kavgaysa kavga, ölümse ölüm, bütün bunlara varım, ama çocukları öldürmek niye, iktidar için dövüşülecekse iktidarı isteyenler dövüşmeli, ölecekse benim yaşımdakiler ölmeli.

Ölüm gecenin içinde yürüyor. Gece alabildiğine sessiz ve karanlık, Büyük şehirlerin kaldırımlarında jartiyerine jilet takmış orospular dolaşıyor şimdi.

Bankerler çoktan uyudular, kâbuslar görüyorlar. Hırsızlar birazdan evleri soyacaklar. Eski geceleri hatırlıyorum ben.

Kadınların saçlarını, yumuşacık bir kıvrımla başlayan boyunlarını, sevişirken kıpır kıpır oynayan memelerini, yatağın içinde biryandan bir yana dönüşlerini hatırlıyorum, son çığlıktan önce gözlerini saklayan gözkapaklarını ve kokularını, yastıklara sinen kokularını...

Kadınlar olmasa ölüme hiç dayanılmaz. Ve kadınlar nasıl da öldürürler beni...

ISBN: 9786051416229

 


Musa Kâzım Yalım (Kâzım Hoca) - Hasaoğlan Köy Enstitüsü Mezunu, Emekli Öğretmen. Halen Ankara’da yaşıyor. Güzel sanatların hemen hemen her dalıyla ilgileniyor; kitap yazıyor, resim çiziyor, ud çalıyor, Cumhuriyet ve Radikal Gazeteleri’ nde misafir yazarlık yapıyor.
               


    ♣ Resimleri

 

 Portre - Musa Kâzım Yalım, Musa Kâzım Yalım tarafından Çizilmiş Bir Atatürk Portresi

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Örentarla'dan Köşektaş'ın Sol Köşesine Hayali Bakış, 1955

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Büngülgöz'den Sivri'ye Hayali Bakış, 70'li Yıllar

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Natürmort


 
 
 0 Yorum - Yorum Yaz
Köşektaş HikayeleriKöşektaş'ta altına
bakmadık taş bırakmadık!


Celalettin Ölgün


Sülü, hoşsohbet, olayları olumlu, gülünç  boyutundan yorumlayan bir kişiydi. Kıtlık günlerinde çektikleri sıkıntıları bile tatlı birer anıymış gibi anlatırdı.

12 Eylül 1980’deki askeri harekattan sonra bazı kötü niyetliler sıkıyönetim komutanlıklarına gizli dilekçeler vererek  sevmedikleri kişileri  “Azılı teröristtir, bunlar yüzünden can güvenliğimiz tehlikede!” diyerek şikayet etmişlerdi. Teröristler listesinde  o yıllarda 70 - 75 yaşında olan  Sülü de  vardı. Sülü gibi yaşını başını almışların soruşturma konusu olması polis ve jandarmanın dikkatini çekmiş ve  şikayetlerin asılsız olduğunu kısa sürede anlamışlardı.   

Sülü’nün evi caminin yanındaydı. Doğal olarak köye ilk gelen imam herkesten önce Sülü ile yüz yüze, söz söze gelirdi. Yeni gelen hocanın nasıl bir dünya görüşüne sahip olduğunu ilk o öğrenirdi. Onu kendi yöntemince sınava çekerdi.

Hocaya sorduğu şu soru ilgi çekicidir:

“Dinimizde, amel-i salihin diye bir konu var. Sizden önceki hocalar bize bunu “İnsanlara yarayışlı iş yapanların ve hayır işleyenlerin cennete gidecekleri” anlamına geldiğini öğrettiler. DDT’yi bulan tüm İslam alemini bitten kurtardı. Edison tüm insanlığı, ampulü  icat ederek, aydınlığa kavuşturdu. Motoru, makineyi, telefonu icat edenler yüzünden işlerimizi rahat yapıyor, bir yerden bir yere  minibüsle kolayca gidiyoruz. Ama bunlar Müslüman değil. Acaba cennete gidecekler mi, gitmeyecekler mi?” Sülü’ye göre Hoca’nın verdiği yanıt dünya görüşünü yansıtıyor. Hoca’ya yaklaşım da ona göre ayarlanıyor.

Bir başka gün Sülü’ye “Niye namaz kılmıyon? diye sorduklarında: “Ben dünya işiyle uğraşıyom, Hava ahret işiyle uğraşıyo. Namaz da Hava’nın görevi!” dediği bugün bile anlatılır. 

Sülü’nin ilginç tesbitlerinden biri de sıkça tekrar ettiği şu cümlede gizliydi: “Cahillik  yüzünden çile çekenler kaderi suçlamasın!”


Sülü: Süleyman Çelebi. Ölümü. 1982.

Hava: Havva Çelebi. Süleyman Çelebi'nin eşi. Ölümü?

Amel-i salih: İyi amel, iyi davranış.

Köşektaş Hikayeleri, Celalettin ÖLGÜN