Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret422162
Din ve İnanç

 Deli dervişlerin zikri gibi her Cuma tekrarlanan “Cumanız mübarek olsun” ritüeli, yobazların hayal dünyalarından damıtılmış bir slogandan başka bir şey değildir! Bu yüzden, bu ve benzeri çağrılara rağbet etmeyelim!

Din simsarları, son yıllarda, günleri, hatta ayları birbirinden ayırmaya başladılar. Olay ve gelişmeleri kendi akıllarıyla yorumlayabilme yeteneğinden yoksun yobazların bu oyununa gelmeyelim!

“Cumanız mübarek olsun” ve benzeri ritüellerin, dinle ve inançla bir bağlantısı yoktur! Tamamen uydurma olan ve dinin gereğiymiş gibi inananlara şırınga edilmeye çalışılan bu yeni hitap ve kutlama geleneği, aslında kutsal inanca yapılan bir yakıştırmadan başka bir şey değildir!

Din de, inanç da hayatımızda var ve onları söküp atamayız; ancak onların bu tür uydurma ve yakıştırmalarla yozlaştırılmalarına da göz yumamalıyız!

Sakın ola bu oyuna gelmeyin, körinanca asla fırsat vermeyin!

Görmek istiyorsanız önünüzü, değerlerle bulunuz yönünüzü!

kosektas.net, Köşektaş Köyü Bilgisunum Sayfası

 


Musa Kâzım Yalım (Kâzım Hoca) - Hasaoğlan Köy Enstitüsü Mezunu, Emekli Öğretmen. Halen Ankara’da yaşıyor. Güzel sanatların hemen hemen her dalıyla ilgileniyor; kitap yazıyor, resim çiziyor, ud çalıyor, Cumhuriyet ve Radikal Gazeteleri’ nde misafir yazarlık yapıyor.
               


    ♣ Resimleri

 

 Portre - Musa Kâzım Yalım, Musa Kâzım Yalım tarafından Çizilmiş Bir Atatürk Portresi

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Örentarla'dan Köşektaş'ın Sol Köşesine Hayali Bakış, 1955

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Büngülgöz'den Sivri'ye Hayali Bakış, 70'li Yıllar

 

 Resim - Musa Kâzım Yalım, Natürmort


 
 
 0 Yorum - Yorum Yaz
Öğretmen ve Öğrenme


Sınıftaki İyi Öğretmen
ve Öğrenme


Öğrenciliğimin matematik öğretmeni ile yıllar sonra karşılaştığım zaman, “iyi öğretmendiniz” dediğimde,

“Bre yavrum, öğretmenliği öğrendik, emekli olduk” diye cevap vermişti.

Biliyorum, genç arkadaşlar, “Senin öğretmenin de çok geç öğrenmiş öğretmenliği” diyecekler. Fakat yıllar geçip de birikimlerinin üstüne donandıkça, matematik öğretmenime hak vereceklerinden hiç kuşkum yok.

Notlarım arasına kaynak belirterek şu cümleyi almışım; “Ceza içinde öğrenme olmaz, yani, bir yerini acıtarak veya onu üzerek nasıl öğretebilirsiniz?” (Dr. Marshall Marvin)

Ben, bu söze ilave olarak; "öğrenciye ilgi, öğretmenin işi ve sorumluluğudur, sevmesi de", diyorum.

İyi öğretmen, iletişim ve disiplini pozitif yollardan sağlar. İyi ilişki, bünyesinde iyi umutlar barındırır.

İyi öğretmen, öğrencilerinin kendini tanımalarına ve ne yapmak istediğini bilmelerine fırsat verir.

İyi öğretmen, baskıdan ziyade ilham veya telkin vererek öğrencilerine esin kaynağı olur ve itaatten önce sorumluluk duygusunu geliştirir. Çünkü itaat arzu ve istekleri kırar, yaratıcılığı öldürür.

Buradan disiplinsizlik anlaşılmamalıdır. Öğrencisine düşünme, düşündüklerini açıklayabilme, soru sorma, sorgulayabilme, hak ve sorumluluklarını tanıma ve bunları kullanma becerisi kazandırma olarak ifade edilebilir.

Öğrenmeyi başkalarıyla paylaşma olduğunu tanımlayan, açık düşünen, eğitilmiş ve öğrenmenin yüzde yüz bir motive işi olduğunu kavrayabilen iyi öğretmendir.

Övmek, ön plana çıkarmak kendine güveni ve saygıyı artırır. Güven ve saygı duyma öğrenmenin temel kurallarından biridir.

Sorumluluk öğrenmeyi kolaylaştırır. İnsandaki sorumluluk doğal bir eğilim olsa gerek. Geriye onu harekete geçirmek kalıyor. Diğer yandan, bir tek kişinin, bir kişiyi değiştiremeyeceği yaşamın bir gerçeği olarak karşımıza çıkar. Dışardan verilecek disiplin yanında baskı ve kontrol her zaman kalıcı değildir. Tıpkı ödül ve ceza gibi.

Sınıftaki disiplin, iyi bir öğretmenin istekleri doğrultusunda sınıfın hareketi olarak tanımlanmaktadır.

Her zaman iyi iletişimle birlikte öğretmen kendini iyi hissettiği zaman iyi şeyler yapar. İyi iletişim ancak öğretmenin kendini iyi hissetmesi ile mümkündür.

Verimli bir eğitim için, öğretmenin üstündeki kişilerin yani yönetici ve denetleyicilerinin mesleki donanım, birikim ve insan ilişkilerinin mükemmel olması şarttır.

Klasik otorite veya baskı, direnişi ve disiplin sorunlarını getirir.

Öğretme bir ekip işidir; öğretmenin meslektaşlarıyla birlikte aile ve çevre. Bu çark içinde uyumsuzluk iyi öğretmenin işini güçleştirir.

Son olarak, iyi bir öğretmen, tüm öğretim yöntem ve tekniklerini kafasında barındıran ve ona göre kıvrak yaklaşım metotları sergileyebilen kişidir.

Hüseyin SEYFİ