• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Facebook
  • https://plus.google.com/Google/posts
  • https://www.twitter.com/Twitter
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret489533
Köşektaş Hikayeleri
 
Köşektaş ve insanını, tümdengelimle değil, almış olduğu duyumlar ve
yapmış olduğu gözlemler
sonucu yazıya yansıtarak, gösterilmek isteneni değil, varolanı göstermiş olan
seçkin öğretmenimiz
Celalettin ÖLGÜN'e
çok teşekkür ederiz!


kosektas.net, Köşektaş Köyü Bilgisunum Sayfası

Turşu - Turşu Ahmet, babası Musa Çavuş ve analığıyla iyi geçinmez, bazen kavga ederek, bazen küserek evden kaçıp gurbete çıkarmış. Gitti mi üç, beş yıl, hatta daha uzun süre gelmediği olurmuş. Bir seferinde yine uzun süre gidip geri dönmüş. Babasıyla küs olduğu için, belki araya girer barıştırırlar umuduyla, babasının oturduğu Zekere’nin odasına konuk olmuş. Aydınlatma aracı olarak kullanılan, duvarda asılı gaz lambasının tam altına oturmuş. Oda sakinleri birer ikişer gelip yerlerini almışlar. Musa Çavuş da gelip oturmuş. Biraz zaman geçtikten sonra lambanın altındaki karanlığa sinmiş kişiyi merak edip: “Şu yeğeni tanıyamadım, kim ola?” deyince, oda sakinleri hep bir ağızdan cevap vermiş: “Biraz sonra tanırsın!”

Bilgi - İlk kez 15 Mayıs 2004 tarihinde yayınlanmış, "Köy Odaları" adlı çalışmadan alınmış bir hikayedir.

kosektas.net, Köşektaş Köyü Bilgisunum Sayfası
Eski bir şiir (Avanos)

Antika merakımdan, kilim - halı koleksiyonculuğumdan olacak belki de, eski belgeler, yazılar hoşuma gidiyor.  Eski dergiler, gazeteler, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında yazılan basılan dergiler, kitaplar, yakın tarihimizde önemli olayları veren gazete kupürleri. Onlardan birer cümle, birer paragraf okumak beni dinlendiriyor

Geçen yıl içinde, doksan yaşın üzerinde, emekli öğretmenlerimizden  Abdullah Sağlık ile görüştüm, konuyu ben açmadan elinde ciltli eski bir dergi getirdi, “Yeni Adam” isimli bir dergi. İsmail Hakkı Baltacıoğlu. Kırklı yılların başlarında çıkan bir dergi. “Al bu sana hediyem olsun” dedi. Fiyatı 10 kuruş, “Aradığım şey bazen ayağıma geliyor,” diye mutlu oldum.

Hocamın bir şiirini dinlemiştim yirmi yıl kadar önce. Onu tarif ettim, buldu getirdi. Şiir Avanos hakkında yine. “Köşede köprüde kalmasın bunu da yaz, yayınla” dedi.

İşte çok  sevdiğim ve yirmi yıl  unutamadığım Abdullah Sağlık Öğretmenimin Avanos’a ait şiiri. Şiir tam tamına elli dört yaşında. Yeni yayınlanıyor olacak. Hocama ve tüm okuyuculara nice sağlıklı yıllar diliyorum.

 

HALICI

Tezgahın yanında durur
Tak, tak ,ona tokmak vurur,
Boyarız sarı, mor, aldan
Kurutur, alırız daldan,
Tık, tık dokur, güm güm vurur
Serilen ip, çabuk kurur
Şık, şık kırkar, temiz yıkar
Kızılırmak buradan akar.

Anne yün dit, çeke çeke
İpi eğir, büke büke
Ak il, al il, böyle şöyle
Yakıştı mı, doğru söyle!
Ayşe çağır, yaban ili,
Kız kırdın, bak, yine teli
Kambur oldu kızın beli
Tamamladık işte gülü,
Dokuruz biz halıları
Alırız çok paraları.

A. Yılmaz Sağlık, 25.10.1954


 

Not: Bunu bir kültür hizmeti sayıyor, Abdullah (Abdülkadir) Hocama teşekkür ediyorum. Hüseyin Seyfi


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      983 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Kitap Tanıtım Köşesi

Elia ile Yolculuk
Zülfü Livaneli

Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya “Anadolu gülüşü” dediği yetenekle ikna ederdi.

Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı “işbirlikçi” etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri’nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan’ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli’nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker’in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

Elia ile Yolculuk, Zülfü Livaneli

ISBN: 6059670616