Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret540582
Köşektaş ve Çevresi


Köşektaş'ın en büyük özelliği,
Hiçbir köyde olmayan güzelliği.

Eğer Köşektaş burnunuza buram buram tütüyor, ancak ondan çok uzakta iseniz, olduğunuz yerde gözlerinizi kapayın ve Göllüpınar'dan; Koca Yol, Karşı Mahalle ve Elmalık, ordan da Sivri'ye doğru kısa ve yavaş adımlarla, kısa bir yürüyüş yapın ve Köşektaş'a olan özleminizi bir nebze olsun giderin!

Yöresinin en yeşil ve en güzel köyü olan Köşektaş ve çevresini yansıtan fotograflara bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

kosektas.net
Köşektaş Köyü Bilgisunnum Sayfası

Öksüzoğlan Çiçeği - Celalettin Ölgün

ÖKSÜZOĞLAN ÇİÇEĞİ

Celalettin Ölgün


Karın yağdığı pek çok yerlerde bilinir. Karın eridiği, yer yer toprağın göründüğü  yerlerde, karın arasından uçuk mavilik sinmiş ak ak çiçekler açar. Kimi yerde bu çiçeğin adı karı delip çıktığı için Kardelen çiçeğidir. Kardelen çiçeğine  köyümüzde “Öksüzoğlan çiçeği” derler.

Anlatılır: Analık elinde kalmış bir çocuk. Eve alınmadığı için karlar üstünde yatmak zorunda kalmış. Üzerini yağan kar yorgan gibi örtmüş bir durumda uykuya dalmış. Eriyen karın arasından kafasını çıkarıp çıkarıp bahar geldi mi? diye bakarmış. Kafasını her kaldırışta beyaz bir çiçek olurmuş. Bundan dolayı bu çiçeğe “Öksüzoğlan Çiçeği” dene gelmiş.


 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Belgesel Tanıtım Köşesi


İzmir’in Efemçukuru köyünün yaşamı 2002’de TÜPRAG altın madeninin ilgi odağına girmesi ile değişir. Bağcılıkla geçinen köyün insanları, başta madene karşı bir direniş gösterse de 2008’de çıkarılan acele kamulaştırma kararıyla topraklarını satar, madene işçi olarak girer. Bir kişi hariç: Ahmet Karaçam. 2008’de açılan davalar yıllarca devam eder. Yaşamını sürdürebilmek için keçi çobanlığına başlayan Ahmet Karaçam hep mi yalnızdır yoksa seçiminin sonucunda mı iyice yalnızlaşmıştır bilinmez ama, keçilerinin yoldaşlığında rahat eder. Adı da umut arayanlar arasında alır yürür, Yalnız Efe olur. Peki kimdir Ahmet Karaçam gerçekte ve varoluşuyla bize fısıldadığı cümle ne?

Yalnız Efe

Türkiye, 2019, 34’, Renkli

Yönetmenler: Sevgi Halime Özçelik, Özer Akdemir

Türkçe; İngilizce altyazılı

Görüntü Yönetmeni: Özer Akdemir, Aliye Ceylan

Kurgu: Burak Dal