Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam131
Toplam Ziyaret667093
Resim Tanıtım Köşesi

Japon resim sanatçısı “Ikushima Hiroshi” tarafından çizilmiş “5:55” adlı bu tablonun zarif doğasının keyfini çıkarın.

Osakalı resim sanatçısı “Ikushima Hiroshi”, zarif bulduğu çoğu bayanları, resimlerini çizmek için, atölyesine davet eder, ancak hep olumsuz yanıt alır, bu da onu karamsarlığa iter.

Aldığı olumsuz yanıtlar sonrası cesareti kırılan sanatçı, resim atölyesine yakın bir kamu dairesinde çalışan, atölyesinin önünden her gün gelip geçen tablodaki bu zarif bayanı, modelliğe ikna için, üç bayan arkadaşını seferber eder.

Bayan, mesai sonrası, her gün saat 5:55 ila 6:00 arasında, azami beş dakika atölyede bulunma kaydıyla, resim için model olmayı kabul eder. Duvardaki saatin “5:55”i göstermesi bu yüzdendir. Aslında vakit öğle sonudur, ancak sanatçı vakti resime “5:55” şeklinde yansıtmıştır.

Sanatçıya göre resim, abartılı şekilde fazla saf ton, çok sayıda da çizim hatası içermektedir. Çizim hataları kısıtlı zaman nedeniyle kaçınılmaz oluşmuştur. Bu yüzden sanatçı, tabloya uzaktan bakmayı tavsiye eder.

Tablo bugün, Tokyo'dan pek de uzak olmayan, elliden fazla resim sanatçısının dört yüz elliden fazla gerçekçilik tarzı tablolarının sergilendiği, Chiba Eyaleti'nde bulunan Hoki Müzesi'nde sergileniyor.

Müzede sergilenen tablolar arasında en çok rağbet gören bu tabloyu izleyen ziyaretçilerin en sık sordukları soru: Tablodaki modelin nerede olduğu.

Bilgi: Tabloya ve sanatçıya yönelik kimi bilgiler “iMedia” adlı sayfadan tedarik edilmiştir!

kosektas.net

Dünya Tarihi Serisi

Say Yayınları tarafından yayımlanan dört ciltlik Dünya Tarihi Serisi’nin yazarı Susan Wise Bauer; Yunanca, İbranice, Aramice ve Korece bilen, İngiliz Dili ve Edebiyatı yüksek lisansı yapmış, Oxford’ta misafir öğrenci olarak yirminci yüzyıl teolojisi okumuş, doktorasını Amerika araştırmaları üzerine vermiş bir yazar.

Dünya tarihini her yaştan insanın kolaylıkla anlayabileceği, okul kitaplarından farklı bir dil ve anlatıya sahip kitapları bulunuyor. Ülkemizde de yayınlanmış ve çok sevilmiş kitapları arasında dört ciltlik Dünya Tarihi Serisi ise ayrı bir yere sahip.

SERİ, ROMA’YLA BAŞLIYOR

Serinin ilk cildi ilk insanlardan başlayarak Roma İmparatorluğu’nun kuruluş, gelişme ve dağılma aşamalarına kadarki dünya tarihini inceliyor. Mısırlılardan, Sümerlere, Afrika, Avrupa ve Asya medeniyetlerinin kuruluşlarına, bilinen dünya tarihindeki pek çok ana konuya değinilirken, serinin tüm ciltlerinde uyguladığı anlatım dili hikâyeciliği okuma rahatlığı sağlıyor.


İSLAMİYET, AMERİKA, İNKA, AZTEK, ÇİN VE TÜRKLER!

İkinci ciltte Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden Avrupa’da gerçekleşen Rönesans’a dek olan zaman dilimi inceleniyor. İslamiyet’in doğuşu ve yayılışı, Amerika’nın keşfi, İnka ve Aztek uygarlıklarının yıkılması, büyük Çin İmparatorluğu, Türkler’in üç kıtaya hükmetmesi, Britanya’daki savaşlar, çağın en büyük oyun yazarı olan Shakespeare ve daha pek çok tarihe yön veren olay, kişi ve konu işlenirken, Bauer bu dönemlerdeki çarpıcı olayları hikâyeleştiriyor.

YENİÇAĞ VE SANAYİ DEVRİMİ SONRASI

Üçüncü ve dördüncü ciltler ise yakın geçmişimize kapsamlı bir bakış açısı kazandırıyorlar. Yeniçağ’da yapılan keşifler ve Sanayi Devrimi sonrası dünya düzeninin değişmemek üzere yeniden biçimlenmesiyle beraber, ağır sanayiyle güçlenen orduların ardı arkası kesilmeyen savaşlar dönemine girişi, ABD’nin bir süper güç halini alması, Rus İmparatorluğu’nun yıkılıp yerine Sovyetler Birliği’nin kurulması ve bunun sonrasında tüm dünyayı etkileyen Soğuk Savaş kitapların en önemli başlıkları.

Susan Wise Bauer, herkesin rahatlıkla anlayabileceği, pek çok farklı dönem, uygarlık ve çağa kendi bakış açısını katarak kolay okunabilecek bir yapıt ortaya koymuş. Öyle ki hem ABD’de ülkemiz dahil pek çok yerde çok satanlar listesine girmiş durumda.

  
104 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Kitap Tanıtım Köşesi

Bu Bizim Çığlığımız l Bu Bizim Duamız l Dünyada Barış Olsun!

Bu kitapta savaşın etkileri yüzünden hayatını kaybeden cesur Sadako’nun tüm dünyaya barış çağrısı yapılmasına ilham veren hikâyesini ilk kez eksiksiz olarak okuyacaksınız. 
 
Koşmayı, arkadaşlarıyla oyunlar oynamayı çok seven, hayat dolu bir kızdı Sadako. Henüz on iki yaşındaydı. Günün birinde koşup oynayamaz oldu.

Önce ne olduğunu anlamadı. Ailesi ona sadece bir süre hastanede kalması gerektiğini söyledi. Ancak gerçek çok acıydı. İki yaşındayken atom bombasının etkilerine maruz kalan Sadako, lösemiye yakalanmıştı. Ve en fazla bir yıl ömrü kalmıştı. Durumdan habersiz olan sevgi dolu ve şefkatli Sadako, ailesine yalnızca iyileşmeye odaklanacağına söz verdi ama anne babasının borçlarını ve faturalarını ödemekte zorlandığını biliyordu. Böylece iyileşmek ve ailesine yük olmamak için kâğıttan turnalar yapmaya başladı. Çünkü bir Japon efsanesine göre kâğıttan bin turna kuşu katlayan kişinin dileği gerçek olurdu. Acı gerçeği öğrendiğinde bile yılmadı ve bunu sonunda artık katlayamaz hale gelene kadar sürdürdü. 

Ölüm döşeğindeyken bile kendinden çok ailesini düşünen, çektiği büyük acılara rağmen onlara yük olmamak için pahalı ilaçlar almayı reddeden Sadako’nun heykelinin bulunduğu Çocuk Barış Anıtı, bugün Hiroşima Barış Parkı’nın içinde yer alıyor. Sadako’nun ağabeyi Masahiro Sasaki ile Barış Turnaları Projesi’nin kurucusu Sue DiCicco, Sadako’nun ve ailesinin daha önce hiç görülmemiş fotograflarıyla dolu eksiksiz hikâyesini ilk kez bu kitapta anlatıyor. 

Kitap l Sadako Sasaki İle Kağıttan Bin Turnanın Gerçek Hikayesi l ISBN 9786254102653