Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam78
Toplam Ziyaret542257
Köşektaş ve Çevresi


Köşektaş'ın en büyük özelliği,
Hiçbir köyde olmayan güzelliği.

Eğer Köşektaş burnunuza buram buram tütüyor, ancak ondan çok uzakta iseniz, olduğunuz yerde gözlerinizi kapayın ve Göllüpınar'dan; Koca Yol, Karşı Mahalle ve Elmalık, ordan da Sivri'ye doğru kısa ve yavaş adımlarla, kısa bir yürüyüş yapın ve Köşektaş'a olan özleminizi bir nebze olsun giderin!

Yöresinin en yeşil ve en güzel köyü olan Köşektaş ve çevresini yansıtan fotograflara bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

kosektas.net
Köşektaş Köyü Bilgisunum Sayfası

İnsan yaşamı pamuk ipliğine bağlı
Toplum idam cezasının uygulanıp uygulanmaması üzerinde hep ikiye bölünmüş. Günümüzde bile idam konusunda aynı ülkenin farklı eyaletlerinde ayrı kanunlar var. İdam cezası kiminde uygulanıyor, kiminde uygulanmıyor. İdam cezasının yerine getirilmesinde en sakıncalı durum, ceza verilenin veya cezası infaz edilenin sonradan suçsuzluğunun ortaya çıkması. Belki binlerce örnek içinden derlemiş olduğum bir iki örnek var.

…1985 yılının Ocak ayında tutuklandım. Polisler ben, babaannemin evinden 4 ve 6 yaşlarındaki iki oğlumun yanından alarak götürdü. Mahkeme hakkımda idam cezası verdi. Hakimin yüzüme karşı elektrikle nasıl öldürüleceğimi anlattığını hatırlıyorum; belli bir voltajla vücuduma elektrik verilecek, şayet voltaj derecesi küçük gelir ve beni öldüremezse elektriğin derecesi yükseltilecekti.

Yıllar içinde 6 kez idam tarihi belirlendi. En son temyiz hakkım tükeninceye kadar infaz ertelendi.

Aklanmam sadece 35 dakikalarını aldı.

…Jüri tazminat olarak bana 15 milyon dolar ödenmesine karar verdi. Paranın benim için hiç önemi yok. Ama beni suçsuz yere cezalandıranlar dışarıda…

Eğer bir hukuk şirketi tarafından benim için özel bir dedektif tutulmasa ve olayın delili ortaya, çıkmasaydı ben, hiç kuşku yok ki, şimdi yaşıyor olmayacaktım.” (9.Nisan.2011. New York Times/ John Thompson).

İkinci hikaye,

1977 doğumlu İranlı Züleyha 1997 yılında 20 yaşındayken evlilik dışı ilişkiden dolayı taşlanarak ölüm cezasına çarptırılır. Züleyha beline kadar bir çukura gömülür ve taşlanmaya başlanır. Bu sırada halk olaya çok tepki gösterir. Ama vakit geçmiştir. Öldüğüne kanaat getirilir ve emir verilir, taşlama durdurulur. Kadın morga kaldırılır. Ama bir süre sonra nefes aldığının farkına varılınca hemen hastaneye kaldırılır, durumu iyiye gider. Uluslararası af örgütünün ve kamuoyunun baskısıyla Züleyha 26. Kasım. 1997 tarihinde serbest bırakılır.

İki örnekte görüldüğü gibi insan yaşamı pamuk ipliğine bağlı. Suç işleme insanlık tarihi ile var. Önemli olan suçun önlenmesi...

Hüseyin Seyfi
  
487 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
D A V E T İ Y E
13 Ağustos 2019, Salı günü, hem hasret gidermek, hem gönlümüzce eğlenmek hem de birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek adına, köyümüz Köşektaş’ta gerçekleştireceğimiz “Kültür ve Dayanışma Etkinliği’ne” tüm köylülerimiz davetlidir!

Çalışmasını geniş bir ekip ve büyük bir titizlikle yürütmekte olduğumuz zengin içerikli bu etkinlikte her yaş grubu kendine göre mutlaka bir şey bulacaktır!

Yöresel yemeklerin yeneceği, birlikte türkü ve şarkıların söyleneceği, davul ve zurna eşliğinde halayların çekileceği, Köşektaş ve insanına yönelik sunumların yapılacağı ve daha nice sürprizlerle dolu bu şenliği kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

Duyduk, duymadık demeyin,
Kimselere söz vermeyin,
Şenliğimiz var bizim,
Gelmemezlik etmeyin!

Köşektaş Köyü Kültür ve Dayanışma Etkinliği

Tarih: 13 Ağustos 2019

Yer: Köşektaş Köyü İlköğretim Okulu Bahçesi

Düzenleyen:
Köşektaş Köyü Kültür ve Dayanışma Etkinlik Komitesi