Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret594416
Baharın Müjdecisi
 Fotograf: Alper Tüydeş

Baharın müjdecisi, dostluklarıyla hayranlık uyandıran Adem Amca ile Yaren Leylek bir hafta gecikmeli de olsa buluştu.

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek köyü, 9 yıldır adeta bir masala tanıklık ediyor.

Göçten gelen ilk leyleklerden olan Yaren Leylek, köye varır varmaz Adem Amca'nın kayığına konuyor ve birlikte balığa çıkıyorlar. 

Türkiye'nin konuştuğu ikili bir hafta gecikmeli de olsa yine buluştu. Doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, kişisel Twitter hesabından paylaştığı iletide, "Sonunda Yaren'de Geldi! Ve göçten gelir gelmez soluğu yine Adem Amcanın kayığında aldı. Dile kolay dokuz yıldır bu böyle. Önceki gelişine göre bir hafta gecikince çok endişelenmiştik ancak müjdeli haber dün gece geldi ve bu sabah kayıklarında o efsane pozu yeniden verdiler.


Haber: t24.com.tr

 
Soldan Sağa Fotograftakiler:
Arka Sıra: Çocuklar.
Ön Sıra: Karabaş, Günseli Öğretmen, Cülü Karı, Serpil Yıldız, Karakaçan.


 Yukarıdaki fotografı sitemize gönderen sayın Neslihan Avcı'ya çok teşekkür ederiz!
kosektas.net


 

    ♣ Atışmaları
  

Cülü & Miççik Haçça

 Cülü & Ameli

Cülü & HiddetCÜLÜ KARI

Şefika Özüberk, Karayusuflu aile mensubu; Hanife, Fadime, Lütfi, Akif, Kamil ve Hurşit’in kızkardeşi, Hiddet Özüberk’in eşi; Dudu Avcı, Zülfi Erdem, Ade ve Havva Çelebi’nin annesidir...

Vaktiyle yakın komşuları; Sadullah Yalım, Şahinde Güneş, İpek Özüberk, Necati Güneş, hafızalarını biraz zorladıklarında, şöyle tanımlıyorlar onu:

Cülü Karı; öyle durup dururken laf etmeyen, nüktedan, yerine göre ağzından bal damlayan, tatlı dilli, yerine göre de lafını esirgemeyen, diken dilli, ne istediğini bilen, kendine güvenen, becerikli, ufak tefek boylu, topak yüzlü bir kadındı. Çok şakacı, çok çalışkan, çok özverili birisiydi; büyükle büyük, küçükle küçük olurdu. Uzun sıcak yaz günlerini çalışmakla, uzun soğuk kış gecelerini ise çocuklara heyketler anlatarak geçirirdi. Hazır cevaptı; bire bir ağız kavgalarında altta kalmaz, uyaklı ve kafiyeli,  iğneleyici ve dokunaklı laflar sayardı. İstemediği bir şeye ikna etmek olası değildi...

Vaktiyle eşi Hiddet’le oturdukları, yolun hemen kıyısındaki, tek gözlü kevek yapı ile, ahır olarak kullandıkları taş yapı arasında büyük bir boşluk vardı. Bu boşluğun doğu cephesinde oturan ve hem komşusu hem de eltisi olan Laz Kızı Kadın Özüberk’le anlaştıkları hiç görülmemiştir. Her ikisi de oldukça inatçı olan bu komşu ve eltiler, hemen hemen her iki güne bir ağız kavgası ederler, birbirlerine laf koymaz sayarlardı...

Köyümüzün renkli simalarından Şefika Özüberk için ayırdığımız bu köşenin, vaktiyle onu tanıyanların yapacakları katkılarla daha da zenginleşeceği umudunu taşıyoruz... kosektas.net

Birişim: Lütfullah Çetin


  Lütfen dikkat!

Bu sitede yayınlanan kaynakların her hakkı saklıdır. Kopya edilerek çoğaltılamaz, başka bir sitede yayınlanamaz!

kosektas.net  0 Yorum - Yorum Yaz
Malena ile Klepetan

Forograf: BBC bbcpicturedesk.co.uk

Hırvatistan’da "Klepetan" isimli erkek bir leylek, felç kalan "Malena" isimli eşini 16 yıldır yalnız bırakmıyor. "Klepetan", her sonbahar, diğer leyleklerle birlikte, Güney Afrika’ya göç ediyor, havalar ısınmaya başladığında, eşi "Malena"ya dönüyor.

Hırvatistan'da eşine az rastlanır bir aşk hikâyesi yaşanıyor. İki leylek 16 yıldır yaşadıkları birliktelikle aşka inancı kalmayanları hayrete düşürüyor.

"Malena" isimli dişi bir leylek, bir avcının kendisini vurması sonrası, felç kaldı. Uçma yetisini kaybeden leylek, yaralandıktan sonra Stjepan Vokic isimli bir Hırvat tarafından himaye altına alındı.

Ancak "Klepetan" isimli leylek, eşini asla yalnız bırakmıyor. "Klepetan" her yıl diğer leyleklerle birlikte güneye göç ediyor. Güney Afrika'ya her yıl yanında eşi olmaksızın göç eden "Klepetan", her ilkbaharın başı, Hırvatistan'a, eşinin yanına dönüyor, aşkına kavuşmak için her yıl 13 bin km kat etmekten asla vazgeçmiyor.

Birbirlerine sadakatle bağlanan çiftin yavruları da oluyor. Stjepan Vokic de bu ailenin mutluluklarının devam etmesi için leyleklere kol kanat germeye devam ediyor.

Malena ile Klepetan'ın hikâyesi, aşkın engel tanımayacağını, tüm engelleri aşacak, tüm sınırları yok edecek, uzun mesafeleri kat edecek güçte olduğunu her göze mızrak mızrak sokuyor.

İki leyleğin hikâyesi sosyal medyada olduğu kadar, tüm dünyada büyük yankı uyandırıyor.

Leylekler, sadakatleriyle ünlüler!

Dünyada bulunan 8 bin 600'den fazla hayvan türünden yüzde 92'sinin tek eşli olduğu biliniyor. Leylekler, kazlar, baykuşlar, muhabbet kuşları, kuğular, sarı tepeli penguenler, kumrular, kunduzlar, şebekler, gri kurtlar, termitler ve melek balıkları eşlerine en sadık hayvanlar arasında yer alıyor. Kuğular ise eşlerinin ölümünden sonra başka bir kuğuyla asla ilişki yaşamıyor.

Kaynak: sonhaber.com